giriiş
Paslanmaz çelikkaynak kalitesi, bir borunun, tankın veya basınçlı kabın hizmet ortamında hayatta kalıp kalamayacağını doğrudan belirler. Radyografik Test (RT) ve Ultrasonik Test (UT), ASME ve ISO kodlarında en yaygın olarak belirtilen iki hacimsel kaynak muayene yöntemidir. Bu kılavuz, mühendislerin ve alıcıların projeleri için doğru testi güvenle belirleyebilmeleri için bunların kabul kriterlerini, yeteneklerini ve sınırlamalarını karşılaştırır -.

JN Alloy gibi bir tedarikçiden paslanmaz çelik boru bağlantı parçaları, flanşlar veya fabrikasyon kaplar sipariş ettiğinizde, bu bileşenleri birleştiren kaynakların kalitesi genellikle tüm montajdaki en kritik değişkendir. Yüzeyde mükemmel görünen bir kaynak, basınç, sıcaklık veya aşındırıcı servis koşulları altında ciddi arızalara neden olacak iç kusurlar - gözeneklilik, erime eksikliği veya çatlaklar - içerebilir.
Bu makale, kaynak mühendisleri ve tedarik uzmanlarının RT ve UT hakkında en sık sorduğu altı soruyu yanıtlıyor:
- Her yöntem kaynak kusurlarını nasıl tespit eder?
- ASME B31.3 veya ASME Bölüm VIII, paslanmaz çelik kaynaklara hangi kabul kriterlerini uygular?
- Paslanmaz çelik servisinde en tehlikeli kusur türlerine karşı hangi yöntem daha hassastır?
- RT ve UT maliyet, hız ve raporlanabilirlik açısından nasıl karşılaştırılır?
- Kod ne zaman bir yöntemin diğerine göre - veya her ikisini de gerektirir?
- Kaynak muayene dokümantasyonu konusunda tedarikçinizden ne talep etmelisiniz?
Paslanmaz Çelik İçin Kaynak Testi Neden Önemlidir?
Paslanmaz çelik kaynaklar yalnızca mekanik olarak ana metalden - daha zayıf olmakla kalmaz, aynı zamanda hizmet sırasında korozyon çatlamalarının en yaygın başlangıç noktasıdır. Bir kaynağın bitişiğindeki Isıdan-Etkilenen Bölge (HAZ), krom karbür çökelmesini azaltabilen, tane sınırlarındaki etkili krom içeriğini azaltabilen ve artık çekme gerilimleri oluşturabilen bir termal döngüye tabi tutulur. Kaynağın içindeki veya yakınındaki herhangi bir kusur - bir çatlak, erime eksikliği veya önemli gözeneklilik kümesi - gerilimi yoğunlaştırır ve Gerilimli Korozyon Çatlağı (SCC) veya Yorulma Çatlağı Büyümesinin başlangıç noktası haline gelir.
Östenitik paslanmaz çelikler (304L, 316L, 321, 347), karbon çeliğinden farklı olarak soğuma sırasında daha sert bir faza dönüşmeyen bir mikro yapıya (östenit, yüzey{-merkezli kübik) sahiptir. Bu, HAZ'ın nispeten yüksek sünekliği koruduğu ancak aşağıdakilere duyarlı olduğu anlamına gelir:
- Hassaslaşma: 450–850 derece arasındaki sıcaklıklarda, krom karbürler (Cr₂₃C₆) tane sınırlarında çökelerek sınırdaki kromu pasiflik için gereken %10,5 eşiğinin altına tüketir - ve bu da tanecikler arası korozyona yol açar
- Sigma fazı kırılganlığı: Dubleks ve süper dubleks kalitelerde aşırı ısı girişi, ferrit fazının kırılgan sigma fazına dönüşmesine neden olarak darbe dayanıklılığını önemli ölçüde azaltabilir.
- Tane büyümesi: Kaynak metalindeki büyük sütunsu taneler çentik tokluğunu azaltır ve çatlak başlangıç bölgeleri olarak işlev görebilir
- Delta ferrit bölümleme: Sıcak çatlamaya karşı döküm direnci ferrit-östenit dengesiyle ilgilidir - yanlış dolgu teli kimyası bu riski artırır

Her Yöntem Ne Tür Kaynak Kusurlarını Tespit Ediyor?
RT (Radyografik Test), tüm kaynak hacminin fotoğrafik bir görüntüsünü oluşturduğu için hacimsel kusurları - gaz gözenekleri, cüruf kalıntıları ve solucan deliklerini - tespit etmede üstündür. UT (Ultrasonik Test), öngörülen bir alanın ortalamasını almak yerine kusur sınırlarındaki akustik empedans değişimini ölçtüğü için düzlemsel kusurları - çatlakları, füzyon eksikliğini ve katmanlı yırtılmayı - tespit etmede üstündür.
Bu iki yöntem gerçekten tamamlayıcıdır. Paslanmaz çelik servisindeki en tehlikeli kusurlar - gerilmeli korozyon çatlakları ve-füzyon-füzyon kusurlarının olmaması - düzlemsel niteliktedir. Pek çok kritik-hizmet spesifikasyonunun (ASME B31.3, API 650, ISO 15156) aynı kaynak sisteminin farklı parçaları için hem RT hem de UT gerektirmesinin nedeni budur.
|
Kusur Türü |
Tanım |
RT Hassasiyeti |
UT Hassasiyeti |
Kod Uygunluğu |
|
Gaz Gözenekliliği |
Katılaşma sırasında sıkışan küresel gaz cepleri |
⭐⭐⭐⭐⭐ Mükemmel |
⭐⭐ Sınırlı (küçük gözenekler) |
GTAW/SMAW paslanmaz kaynaklarda yaygındır |
|
Cüruf Kalıntıları |
Kaynak metalinde- sıkışan metalik olmayan katı malzeme |
⭐⭐⭐⭐ Çok İyi |
⭐⭐⭐ İyi (daha büyük cüruflar) |
Paslanmaz borularda en yaygın kaynak hatası |
|
Füzyon Eksikliği (LOF) |
Kaynak dikişi ile taban/ön geçiş arasında eksik bağlanma |
⭐⭐ Orta (açıya bağlı) |
⭐⭐⭐⭐⭐ Mükemmel |
SCC'nin başlatılması için en tehlikeli kusur |
|
Çatlaklar (Boyuna/Enine) |
Gevrek veya sünek kırılma yüzeyleri |
⭐⭐ Orta (görülmesi zor ince çatlaklar) |
⭐⭐⭐⭐⭐ Mükemmel |
Döngüsel/yorgunluk hizmetinde kritik |
|
Alttan kesilmiş |
Kaynak ucunda ana metalde erimiş oluk |
⭐⭐ Sınırlı (2D projeksiyon) |
⭐⭐⭐ İyi (derinlik ölçümü) |
Yüzeye{0}}bağlı; SCC başlatma riski |
|
Eksik Penetrasyon (IPP) |
Kök tam olarak kaynaşmamış |
⭐⭐⭐ İyi (geometri izin veriyorsa) |
⭐⭐⭐⭐ Mükemmel (kayma dalgası) |
Boru kök geçişlerinde kritik |
|
Tungsten Kapanımları (TIG kaynakları) |
Kaynağa gömülü tungsten parçacıkları |
⭐⭐⭐⭐ Çok İyi |
⭐⭐⭐ İyi |
Östenitik paslanmaz GTAW kökünde yaygındır |
|
Krater Çatlakları |
Kaynak sonlandırmada yıldız-şekilli çatlaklar |
⭐⭐⭐ İyi |
⭐⭐⭐⭐ Mükemmel (açılı ışın) |
Aşırı akım veya kirlenme belirtisi |
[Kaynak] ASME Bölüm V, Madde 2 (RT) ve Madde 5 (UT); AWS D1.6/D1.6M-2023.
Radyografik Test (RT) Nasıl Çalışır?
Radyografik Test, kaynağa nüfuz etmek için X-ışınlarını (10–500 kV) veya gama ışınlarını (İridyum-192, Kobalt-60) kullanır. Farklı malzemeler ve yoğunluklar radyasyonu farklı oranlarda zayıflatır. Uzak taraftaki bir film veya dijital dedektör iletim modelini kaydeder; boşluklar, yoğun kalıntılar ve çatlaklar, çevredeki kaynak metaline karşı daha açık veya daha koyu görüntüler olarak görünür. Ortaya çıkan radyografi, 3 boyutlu bir hacmin 2 boyutlu bir projeksiyonudur; bu, ışın yönünde üst üste binen kusurların üst üste geldiği ve tek tek çözülemeyeceği anlamına gelir.

Paslanmaz çelik kaynaklı RT'de prosedür, ASME Bölüm V, Madde 2'ye (T-2 serisi) uygundur ve AWS B1.11 veya ASTM E94 referans radyografilerine göre yorumlanır.
Paslanmaz Çelik Kaynaklar için RT Kaynak Seçimi
For stainless steel welds 6–50 mm thick, X-ray at 150–250 kV is the standard choice. Gamma ray (Ir-192) is used for wall thickness >50 mm or when access to both sides of the weld is impossible. Cobalt-60 is reserved for very thick sections (>100 mm) ancak daha yüksek enerjisinden dolayı daha düşük kontrastlı görüntüler üretir.
|
Radyasyon Kaynağı |
Enerji Aralığı |
Tipik Kullanım (Duvar Kalınlığı) |
Zıtlık |
Emniyet |
Kaynak Boyutu |
|
X-ışını (150 kV) |
150kV |
3–25 mm |
Yüksek |
Orta (elektrikli kapatma) |
Nokta kaynağı (~1 mm) |
|
X-ışını (220 kV) |
220kV |
20–50 mm |
Yüksek-Orta |
Ilıman |
Nokta kaynağı (~1 mm) |
|
X-ışını (250 kV) |
250kV |
40–80 mm |
Orta |
Daha yüksek (daha uzun pozlama) |
Nokta kaynağı (~1 mm) |
|
İridyum-192 (Ir-192) |
312–470 keV gama |
25–100 mm |
Orta-Düşük |
Koruma gerektirir; kapatma yok |
4–8 mm (X-ışından daha büyük) |
|
Kobalt-60 (Co-60) |
1.17+1.33 MeV gama |
50–200 mm+ |
Düşük |
Yüksek aktivite; uzaktan kumanda |
Daha büyük kaynak |
Gama ışınlarının kaynak boyutunun daha büyük olması önemli bir sınırlamadır: Ir-192 ve Co-60, küçük kusurlara karşı etkin duyarlılığı azaltan geometrik keskinliksizlik üretir. İnce cidarlı paslanmaz çelik borular (SCH 10S–SCH 40S) için her zaman X-ışını tercih edilir.
ASME B31.3 Kapsamında RT Kabul Kriterleri
ASME B31.3 Proses Boruları, Paragraf 341.4, kaynakların RT'si için kabul kriterlerini belirtir. Kategori D (orta basınç/sıcaklık) ve Normal Akışkan Servisi için: herhangi bir kabul kriteri zorunlu değildir - mühendis B31.3'ü belirtebilir veya AWS D1.1/D1.6'ya göre kabul edebilir. Kategori M (zehirli, öldürücü) ve Yüksek-Basınçlı Borular için: RT, 341.4.1 uyarınca zorunludur ve reddedilebilir göstergeler, ASME Bölüm V Madde 2'ye göre değerlendirilmelidir. Standart ayrıca, RT tarafından kabul edilen herhangi bir kaynağın, geçerli referans alınan standardın sınırlarını aşan boyutlara sahip herhangi bir göstergeye sahip olmaması gerektiğini belirtir.
B31.3'teki Tablo 341.4.2, belirli reddedilebilir gösterge boyutlarını doğrudan - belirtmez, bunun yerine inşaatçının mühendis tarafından onaylanması gereken yazılı inceleme prosedürünün kabul kriterlerine atıfta bulunur. Uygulamada, kimya, ilaç ve gıda endüstrilerindeki çoğu paslanmaz çelik proses boru projesi, kabul seviyeleri için ASTM E390'ı (Çelik Füzyon Kaynakları için Referans Radyografiler) referans alır.
Paslanmaz Çelik Kaynaklar için Özel RT Kabul Kriterleri (AWS D1.6)
AWS D1.6/D1.6M-2023 (Yapısal Kaynak Kodu - Paslanmaz Çelik), paslanmaz çelik kaynak RT'sinde kabul kriterleri için en sık başvurulan standarttır. D1.6'daki Tablo 6.11, kaynak kategorisine göre izin verilen maksimum kusur boyutunu belirtir (köşe kaynakları için Kategori F, tapa/yuva kaynakları için Kategori P). RT tarafından değerlendirilen alın kaynakları için reddetme kriterleri mühendisin spesifikasyonuna göre tanımlanır ve tipik olarak R-1'den R-3'e kadar kabul seviyelerine sahip ASTM E390 Referans Radyografilerine referans verilir.
|
AWS D1.6 / ASTM E390 Kabul Düzeyi |
Maksimum Gösterge Boyutu |
Endikasyonlar Arasındaki Boşluk |
Tipik Uygulama |
|
R-1 (En Sıkı) |
Gözeneklilik: 1,6 mm çapa eşit veya daha az. maksimum; 25 mm çap başına maksimum 3. daire; LOF: hiçbirine izin verilmiyor |
Maksimum gösterge çapının 3 katı veya ona eşit |
Uçak/havacılık; kriyojenik hizmet |
|
R-2 (Standart) |
Gözeneklilik: 3,2 mm çapa eşit veya daha az; 25 mm'lik daire başına maksimum yoğunluk 6; LOF: ayrık olmalı |
Maksimum gösterge çapının 2 katı veya ona eşit |
Basınçlı borular; kimya tesisi; genel endüstriyel |
|
R-3 (Orta) |
Gözeneklilik: 4,8 mm çapa eşit veya daha az; 25 mm'lik daire başına maksimum yoğunluk 10; LOF: ayrık olmalı |
Maksimum gösterge çapının 1,5 katı veya ona eşit |
Kritik olmayan yapısal; drenaj; düşük-basınç |
|
R-4 (En Az Sıkı) |
Gözeneklilik: 6,4 mm çapa eşit veya daha az. veya mühendis tarafından onaylandığı şekilde |
Belirtilmedi |
Düşük{0}sonuçlu uygulamalar |
[Kaynak] AWS D1.6/D1.6M-2023, Tablo 6.11 ve Ek A; ASTM E390-21, "Çelik Füzyon Kaynakları için Standart Referans Radyografiler."
IQI (Görüntü Kalitesi Göstergesi) Gereksinimleri
ASME Bölüm V Madde 2 ve AWS D1.6'ya göre, paslanmaz çelik alın kaynaklarının RT'si, kaynağın kaynak tarafına yerleştirilen bir IQI (aynı zamanda penetrametre olarak da adlandırılır) içermelidir. IQI, delik tipi IQI'ler için kaynak kalınlığının %2-2-2%'sine veya eşdeğer tel IQI duyarlılığına karşılık gelen bir tel veya delik çapına sahip olmalıdır. RT sisteminin gerekli kontrast ve hassasiyete ulaştığını doğrulamak için IQI'nin radyografide görünür olması gerekir.
12 mm kalınlığında paslanmaz çelik kaynak için: 2-2T IQI'nin görünür olması için 0,25 mm çaplı tel gerekir. 25 mm'lik bir kaynak için: 2-2T IQI, 0,50 mm çapında tel gerektirir. IQI görünmüyorsa radyografi ne gösterirse göstersin reddedilir.
Delik-tipi IQI: 1T, 2D, 4T delik çapı (burada T=kaynak nominal kalınlığı)
Kablo-tipi IQI: ASTM E747 kablo seti; tel çapı işaretleri 6'dan 1'e kadar (6=en ince, 1=en kalın)
Gerekli hassasiyet: Çoğu boru/tank uygulaması için minimum 2-2T; Kritik nükleer hizmet için 1-1T
Ultrasonik Test (UT) Nasıl Çalışır?
Ultrasonik Test, piezoelektrik bir prob aracılığıyla kaynağa verilen yüksek-frekanslı ses dalgalarını (kaynak denetimi için 1–10 MHz) kullanır. Ses, uzak yüzey, bir kusur veya geometrik bir özellik olan bir sınıra - ulaşana kadar malzeme boyunca ilerler. Yansıyan sinyalin-uçuş{-zamanı ve genliği (A-tarama), teknisyene reflektörün derinliğini, boyutunu ve yapısını bildirir. Bu, UT'yi radyografilerde neredeyse görünmez olan düzlemsel kusurları (çatlaklar, füzyon eksikliği) tespit etme konusunda benzersiz bir yeteneğe sahip kılar -; bu nedenle çoğu ASME B31.3 ve B31.1 boru sisteminin kök geçişinde UT zorunludur.

Kaynak muayenesi için en önemli UT tekniği, ASME Bölüm V, Madde 5 (T-5 serisi) uyarınca açı-ışın probları kullanılarak yapılan kesme dalgası (45 derece –70 derece) muayenesidir. Kayma dalgası malzemedeki kayma dalgası hızında (östenitik paslanmaz çelik için yaklaşık 3.120 m/s) hareket ederek kiriş-kusur arayüzündeki iç kusurları yansıtır.
ASME B31.3 Kapsamında UT Kabul Kriterleri
ASME B31.3, Paragraf 345.7.3, UT (veya ET, MT, PT) tarafından yapılan inceleme için, birincil referansın (DAC eğrisi / referans seviyesi) %20'sinden daha büyük bir yanıt üreten tüm reflektörlerin araştırılacağını belirtir. Göstergelerin sınıflandırılması Tablo 345.7.3'e göredir: 1,5 mm (1/16 inç) uzunluğa eşit veya daha büyük doğrusal göstergeler ve belirtilen reddetme seviyesinde 5 mm (3/16 inç) çapa eşit veya daha büyük yuvarlak göstergeler mühendis tarafından değerlendirme gerektirir.
B31.3 UT kabul kriterleri tablosu endikasyonları şu şekilde sınıflandırır:
|
Gösterge Türü |
Uzunluk/Boyut |
Boşluk Gereksinimi |
B31.3 Eylem |
|
Doğrusal (çatlak, LOF, cüruf) |
1,5 mm'den (1/16") büyük veya ona eşit |
Ayırma Bitişikler arasındaki uzunluk 3×'e eşit veya daha büyük |
Araştırmak; mühendis başına reddedilebilir |
|
Yuvarlak (gözeneklilik, tungsten) |
5 mm (3/16") çapa eşit veya daha büyük |
Ayırma Bitişikler arasındaki çap 1× çapa eşit veya daha büyük |
Araştırmak; yoğunluk sınırları geçerlidir |
|
Doğrusal gösterge < 1,5 mm |
Eşiğin altında |
N/A |
Kabul edildi - başka işlem yok |
|
Yuvarlak gösterge < 5 mm |
Eşiğin altında |
N/A |
Kabul edildi - başka işlem yok |
|
Yuvarlatılmış göstergeler kümesi |
Çoklu Alanı 5 mm'ye eşit veya daha az |
Ayırma < çap |
Tekli olarak ele alın 5 mm'den büyük veya eşittir göstergesi |
|
UT'de dağınık gözeneklilik |
Bireysel<5 mm |
Geniş aralıklı |
Kabul edilebilir; Onaylamak için RT gerekebilir |
[Kaynak] ASME B31.3-2022, Tablo 345.7.3 ve Paragraf 345.7.3. Proses boru kaynakları için UT kabul kriterleri.
ASME Bölüm VIII (Basınçlı Kaplar) Kapsamında UT Kabul Kriterleri
ASME Bölüm VIII Bölüm 1, UW-51, tamamen radyografisi yapılmış (Kategori A bağlantıları) veya seçici olarak incelenen (Kategori B bağlantıları) alın kaynaklarının hacimsel incelemesini gerektirir. UW-51(a)(3) uyarınca RT yerine alın kaynaklarının UT muayenesi için: ilgili tüm göstergeler karakterize edilmeli ve değerlendirilmelidir. Kabul kriterleri, referans seviyesinin %100'ünü aşan bir yanıta sahip herhangi bir göstergenin reddedilebileceğini belirten ASME Bölüm V Madde 5, T-572.1.1'e atıfta bulunmaktadır. %50-100'lük bir yanıt, karakterizasyon ve mühendislik değerlendirmesi gerektirir.
For pressure vessel fabrication, Division 2 and Division 3 typically mandate RT as the default volumetric examination method for Category A and B butt welds, with UT permitted only where geometry prevents radiography (e.g., nozzle welds, attachment welds). The engineer may, however, specify UT in lieu of RT for specific applications, particularly for thick-section vessels (>50 mm) burada RT geometrik keskinliksizliği etkinliği azaltır.
UT'deki DAC / Referans Seviye Sistemi
UT kabulü, reflektör boyutunun malzemedeki mesafeye göre grafiği olan Mesafe-Genlik Düzeltme (DAC) eğrisine dayanır. DAC eğrisi, incelenen bileşenle aynı malzeme ve kalınlığa sahip bir referans blokta çentikler, yan-delinmiş delikler veya düz-tabanlı delikler (FBH) kullanılarak oluşturulur. DAC eğrisinin üzerinde (veya araştırma için DAC seviyesinin %20'sinin üzerinde) sinyaller üreten belirtiler değerlendirme için işaretlenir. Bu, UT'yi yalnızca başarılı/başarısız bir gözlem - değil, kalibre edilmiş, niceliksel bir yöntem - haline getirir ve düzlemsel kusurlara karşı yüksek duyarlılığının temelini oluşturur.
Paslanmaz çelik kaynaklar için referans seviyesi genellikle aşağıdakiler kullanılarak ayarlanır:
- ASME Bölüm V Madde 5 Şekil T-574.2.1-1 referans blokları (2T, 4T kalınlık seçenekleri)
- Yan-delinmiş delikler: 1,5 mm, 3,0 mm, 4,5 mm çap, belirtilen mesafelerde
- SDH genlikleri mesafeye göre çizilmiştir; ortaya çıkan eğri %100 referans seviyesi haline gelir
- %20 araştırma düzeyi ve %100 reddetme düzeyi bu eğriden elde edilir
RT ve UT: Boyut-Boyut-Boyut Karşılaştırması
UT, düzlemsel kusurları (çatlaklar, füzyon eksikliği) RT'ye göre önemli ölçüde daha yüksek güvenilirlikle tespit eder. RT, doğrudan bir görüntü ürettiği için hacimsel kusurlar (gözeneklilik, cüruf kalıntıları) açısından üstündür. Kritik hizmetlerde (petrol ve gaz, kimya, ilaç) paslanmaz çelik kaynaklar için bu, UT'nin arızaya neden olma olasılığı en yüksek olan kusurlar için güvenlik-le daha alakalı bir test olduğu anlamına gelir.
|
Kusur Kategorisi |
Örnek Kusur |
RT Algılama Güvenilirliği |
UT Algılama Güvenilirliği |
|
Düzlemsel - en tehlikeli |
Boyuna çatlak, LOF |
⭐⭐ Orta |
⭐⭐⭐⭐⭐ Mükemmel |
|
Düzlemsel |
Enine çatlak, HAZ çatlağı |
⭐⭐ Orta |
⭐⭐⭐⭐⭐ Mükemmel |
|
Düzlemsel |
Katmanlı yırtılma (-kalınlık boyunca) |
⭐⭐⭐ İyi (eğer yönlendirilmişse) |
⭐⭐⭐⭐⭐ Mükemmel |
|
Volumetrik |
Gözeneklilik kümesi |
⭐⭐⭐⭐⭐ Mükemmel |
⭐⭐ Sınırlı (küçük) |
|
Volumetrik |
Cüruf katılımı |
⭐⭐⭐⭐ Çok İyi |
⭐⭐⭐ İyi (daha büyük) |
|
Volumetrik |
Tungsten katılımı |
⭐⭐⭐⭐ Çok İyi |
⭐⭐⭐ İyi |
|
Geometrik |
Kök içbükeyliği (içe-emme) |
⭐⭐ Sınırlı |
⭐⭐⭐⭐ Çok İyi (yükseklik) |
|
Geometrik |
Alttan kesme derinliği |
⭐⭐ Sınırlı |
⭐⭐⭐⭐ Çok İyi (derinlik) |
Et Kalınlığı Aralığı ve Kapsama Alanı
RT çok ince ve çok kalın kesitlerdeki geometrik keskinliksizlik nedeniyle sınırlıdır. UT, çok kalın bölümlerde ışın sapması ve zayıflama nedeniyle sınırlıdır, ancak modern faz dizilimi UT (PAUT), tam kodlamayla etkili kapsama alanını 200 mm+'ye kadar genişletir. 3–100 mm duvar aralığındaki paslanmaz çelik borular için (ticari uygulamaların çoğunluğu), her iki yöntem de uygulanabilir - ancak RT kalıcı, denetlenebilir bir görüntü sağlarken UT boyutsal derinlik bilgisi sağlar RT bunu sağlayamaz.
|
Parametre |
RT (X-ışını / Ir-192) |
UT (Konvansiyonel / PAUT) |
|
Minimum duvar kalınlığı |
3 mm (X-ışını); 25 mm (Ir-192) |
2 mm (yüksek frekans); pratik min ~3 mm |
|
Maksimum duvar kalınlığı |
80 mm (X-ışını 250kV); 200 mm (Co-60) |
200+ mm (PAUT); geleneksel ~100 mm |
|
Atış/hareket başına kapsama alanı |
Film genişliği=kaynak ID + OD kapsamı |
Işın açısı × 2=kapsama genişliği; tarama gerektirir |
|
Dahili erişim gerekli |
Evet bir tarafta - kaynak, diğer tarafta dedektör |
Yeterli - tek-taraflı erişim yok |
|
Hız (saha koşulları) |
Yavaş - film işleme 30–60 dakika; dijital daha hızlı |
Hızlı - gerçek-zamanlı A-tarama; kodlanmış tarama=1–2× RT süresi |
|
Kalıcı kayıt |
Evet - radyografi filmi/dijital görüntü kayıttır |
-Tarama dalga formları + UT raporu; PAUT C-tarama kaydedilebilir |
Kod Gereksinimleri: Her Yöntem Zorunlu Olduğunda
Hem ASME B31.3 hem de ASME Bölüm VIII, çoğu basınçlı boru ve basınçlı kap uygulaması için Kategori A bağlantılarındaki alın kaynakları için birincil zorunlu hacimsel muayene olarak RT'yi belirtir. UT üç durumda kabul edilen alternatiftir: (1) kaynak geometrisi yeterli RT'yi engellediğinde (nozul kaynakları, kaplardaki bağlantı kaynakları); (2) duvar kalınlığı pratik RT aralığını aştığında; (3) mühendis tarafından ekstra güvenlik marjı için ek bir inceleme olarak belirtildiğinde. SCC veya termal döngü riskinin yüksek olduğu boru sistemleri için birçok mühendis, düzlemsel kusurlara karşı üstün hassasiyeti nedeniyle özellikle RT'ye ek olarak UT'ye ihtiyaç duyar.
|
Başvuru / Kod |
Varsayılan Hacimsel Muayene |
UT'ye İzin Verildi mi? |
RT Zorunlu mu? |
Notlar |
|
ASME B31.3 Kategori D (Normal) |
Mühendis spesifikasyonuna göre RT veya UT |
Evet alternatif olarak - |
Yalnızca belirtilirse |
Çoğu kimyasal tesis boruları |
|
ASME B31.3 Kategori M (Zehirli) |
341.4.1'e göre RT gerekli |
Alternatife izin verildi |
Evet (varsayılan) |
Ölümcül sıvı servisi |
|
ASME B31.3 Yüksek-Basınç |
RT gerekli |
Alternatife izin verildi |
Evet (varsayılan) |
B31.6 eşik değerlerinin üzerinde HP |
|
ASME VIII Bölüm 1, UW-51 Kat A |
RT (tam) veya UT (alternatif) |
Evet ( UW-51(a)(3)) |
Cat A için varsayılan |
Kaplar ve kabuk kaynakları |
|
ASME VIII Bölüm 2 |
RT (dolu) veya RT + UT |
Evet mühendis onayıyla |
Genellikle gerekli |
Daha yüksek tasarım faktörü Div 2 |
|
API 650 Tank Kaynakları |
RT (tam) veya RT noktası |
7.4'e göre izin verilen UT noktası |
Halka şeklindeki plakalar için varsayılan |
Depolama tankları |
|
ISO 15156 (NACE) H₂S hizmeti |
RT + UT önerilir |
Her ikisi de HAZ için tercih edildi |
İlköğretim sınavı |
SCC-kritik; LOF kabul edilemez |
|
ASTM A262 Uygulama E (ASTM) |
Yok - malzeme testi, kaynak muayenesi değil |
N/A |
N/A |
Hassasiyeti kontrol eder; RT/UT'nin yerini almaz |
|
Nükleer (ASME NQA-1) |
RT birincil; %100 gerekli |
N-QA-1'e göre kabul edilebilir |
Sınıf 1 kaynaklar için zorunludur |
En sıkı gereklilik |
[Kaynak] ASME B31.3-2022; ASME Bölüm VIII Bölüm 1 UW-51; API 650 2020; ISO15156-2015.
Maliyet ve Geri Dönüş Karşılaştırması
RT, paslanmaz çelik boru imalatında aynı kaynak uzunluğu için kaynak bağlantısı başına geleneksel UT'ye göre tipik olarak %20-40 daha pahalıdır; bunun başlıca nedeni film/dijital dedektör maliyetleri, radyasyon güvenliği gereklilikleri ve daha yavaş üretimdir. Phased Array UT (PAUT), tam inceleme için ortak maliyet açısından RT ile karşılaştırılabilir düzeydedir, ancak dijital olarak depolanan, tekrarlanabilir bir veri dosyası üretir - ve bu da kaliteye önem veren imalatçılar ve onların müşterileri tarafından giderek daha fazla tercih edilmesini sağlar-.
|
Maliyet Faktörü |
RT (Konvansiyonel Film) |
RT (Dijital DR) |
UT (Geleneksel) |
UT (PAUT) |
|
Ekipman maliyeti |
Orta (X-ışını tüpü + film) |
Yüksek (dijital dedektör paneli) |
Orta (UT cihazı) |
Yüksek (aşamalı dizi + kodlayıcı) |
|
Ortak-muayene maliyeti başına (DN100 boru) |
Eklem başına 25-45$ |
Eklem başına 18-30$ |
Eklem başına 15-25$ |
Eklem başına 20-35$ |
|
Güvenlik maliyetleri |
Yüksek (radyasyon bölgesi kurulumu) |
Yüksek (aynı) |
Asgari |
Asgari |
|
Hız (DN100, tek duvar) |
Maruz kalma başına 10–20 dakika |
Maruz kalma başına 3–5 dakika |
Eklem başına 5-10 dakika |
Eklem başına 8-15 dakika |
|
Rapor hazırlama |
Orta (film etiketleme, işleme) |
Hızlı (dijital etiketleme) |
Orta (dalga biçimi yakalama) |
Orta – Yavaş (veri incelemesi) |
|
Kalıcı kayıt kalitesi |
Mükemmel (film) |
Mükemmel (DICONDE formatı) |
İyi (dalga biçimi yakalama) |
Mükemmel (C-tarama resmi +录像) |
|
MTR için izlenebilirlik |
Film iş kayıtlarıyla arşivlendi |
Dijital dosya arşivlendi |
UT raporu + dalga formları |
Kodlanmış tarama dosyası arşivlendi |
[Kaynak] JN Alaşım üretimi QA kayıtları; Avrupa ve Çin imalathanelerinden karşılaştırılabilir pazar verileri, 2023–2025.
Paslanmaz Çelik Sınıfı-Özel Hususlar
Östenitik paslanmaz çelik kaynaklar, hem RT hem de UT için karbon çeliğini etkilemeyen benzersiz zorluklar sunar: östenitik kaynak metalinin sütunlu tane yapısı, X-ışınlarını ve ultrasonik ışınları dağıtarak etkili hassasiyeti azaltabilir. Dubleks ve süper dubleks kaynaklar UT için daha ince taneli ve daha iyi akustik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, östenitik paslanmaz kaynakların RT'si, aynı kalınlıktaki karbon çeliğine göre biraz daha uzun maruz kalma süreleri gerektirir ve test yüzeyinde klorür stres korozyonunu önlemek için UT bağlayıcının (tipik olarak glikol-bazlı jel) dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir.
|
Paslanmaz Sınıf |
RT Mücadelesi |
UT Mücadelesi |
Önerilen Yöntem |
|
304L / 316L Östenitik |
Daha iri sütunlu taneler → hafif dağılım |
Tane gürültüsü (yapısal BACK-SCATTER) |
RT birincil; Kök/LOF için UT |
|
321/347 (Stabilize) |
304L/316L ile aynı |
Aynı tahıl gürültüsü |
RT birincil; Ek olarak UT |
|
Çift Yönlü 2205 (S32205) |
CS'ye karşı minimum ekstra zorluk |
Daha düşük zayıflama; iyi UT sinyali |
UT mükemmel; RT de çok iyi |
|
Süper Dubleks 2507 (S32750) |
CS'ye karşı minimum ekstra zorluk |
İyi UT yanıtı; ince taneli |
UT tercih edilir (LOF'a duyarlılık) |
|
904L / 254SMO Süperöstenitik |
Daha yüksek alaşım içeriği → daha yüksek zayıflama |
Daha yüksek akustik empedans uyumsuzluğu |
RT tercih edilir; UT kabul edilebilir |
|
317L / 316L NM (Nükleer) |
Daha sıkı RT standartları (NQA-1) |
Daha düşük kabul eşikleri |
NQA-1'e göre her ikisi de gereklidir |
Phased Array UT (PAUT): Kritik Kaynaklar için Modern Standart
PAUT'un geleneksel UT'ye göre en önemli avantajı ışın yönlendirmesidir: aynı prob, dizi elemanlarının ateşleme sırasını (yasasını) ayarlayarak 45 derece, 60 derece ve 70 derece kesme dalgası ışınları üretebilir. Bu, tek bir probun, probu hareket ettirmeden bir kaynağı birden fazla açıdan inceleyebileceği anlamına gelir -, yalnızca bir ışın açısına dik olarak yönlendirilmiş kusurlar için PoD'yi önemli ölçüde iyileştirir.
PAUT vs RT: PAUT Ne Zaman Seçilmeli?
Aşağıdaki durumlarda paslanmaz çelik kaynaklar için geleneksel RT yerine PAUT belirtilmelidir: (1) kusur yöneliminin bilinmemesi veya çok-yönlü olduğundan şüphelenilmesi; (2) kaynağın karmaşık bir geometrisi vardır (TKY kesişimleri, nozül girişleri); (3) proje dosyası için kalıcı, dijital olarak-saklanan, tekrarlanabilir bir veri kaydı gereklidir; (4) RT geometrik keskinliğinin hassasiyeti azalttığı durumlarda kaynak kalınlığı 50 mm'yi aşar. Uygulanabilir kodun açıkça radyografik inceleme gerektirdiği durumlarda (örneğin, belirli Nükleer Kod Sınıf 1 kaynakları), kod PAUT'u bir alternatif olarak açıkça kabul etmediği sürece, RT yerine PAUT BELİRTİLMEMELİDİR.
|
Kriter |
Geleneksel RT |
PAUT (Aşamalı Dizi UT) |
Kazanan |
|
Çatlak / LOF tespiti (eğik) |
Ilıman |
Mükemmel (ışın yönlendirmesi) |
PAUT |
|
Gözeneklilik / cüruf tespiti |
Harika |
İyi (ancak daha az sezgisel) |
RT |
|
Thick-section (>50mm) |
Geometrik keskinliksizlik sınırları |
Kodlamayla tam kapsama |
PAUT |
|
Karmaşık geometri (TKY) |
Erişim/örtüşme nedeniyle sınırlı |
Çoklu-yasa ile tam kapsam |
PAUT |
|
Kalıcı dijital kayıt |
Evet (DICONDE) |
Evet (DICONDE + C-tarama) |
Bağlamak |
|
Kod kabul genişliği |
Evrensel (tüm kodlar) |
Büyüyor (tüm önemli kodlar artık) |
RT (şimdilik) |
|
Hız (tek DN100 eklem) |
10–20 dakika |
8–15 dk (kodlamayla) |
Hafif PAUT |
|
Eklem başına maliyet |
$25–$45 |
$20–$35 |
PAUT |
|
Radyasyon güvenliği gereksinimi |
Evet (tam protokol) |
Hayır (tehlike yok) |
PAUT |
|
Yorum kolaylığı |
Çok sezgisel (resim) |
Eğitimli Seviye II+ gerektirir |
RT |
[Kaynak] ASME Bölüm V Madde 4 (PAUT); API582; ISO 13588:2019 (kaynaklar için PAUT); ASTM E2700-14.
RT ve UT Yan-Yan-Yan Özeti
Hem RT hem de UT kabul kriterleri, ürün standartları değil, performans-tabanlı standartlardır -; her durum için kesin kusur boyutlarını belirlemek yerine, incelemenin nasıl yapılması gerektiğini ve belirtilerin nasıl ölçülüp kategorize edilmesi gerektiğini belirtirler. Temel fark, RT'nin 2 boyutlu bir görüntü üzerindeki bir göstergenin yansıtılan boyutunu ölçmesi, UT'nin ise malzemedeki belirli bir derinlikteki yanıt genliğini ölçmesidir. Her iki yöntem de evrensel olarak "daha sıkı" veya "daha gevşek" değildir - doğru yöntem ve kabul seviyesi, belirli hizmet koşullarına göre kalifiye bir Kaynak Mühendisi (CWEng) tarafından seçilmelidir.
|
Kriter |
RT (ASME B31.3/AWS D1.6) |
UT (ASME B31.3/AWS D1.6) |
Kod Referansı |
|
Reddedilebilir en küçük çatlak göstergesi |
Boyutuna bakılmaksızın herhangi bir çatlak göstergesi - reddedilebilir (ASTM E390) |
Doğrusal gösterge Reddetme seviyesinde 1,5 mm'ye (1/16") eşit veya daha büyük |
B31.3 T-572.1.1; AWS D1.6 Maddesi. 6 |
|
Reddedilebilir en küçük LOF göstergesi |
LF 1,5 mm'den büyük veya ona eşit (AWS D1.6) |
Doğrusal gösterge %100 DAC'de 1,5 mm'ye (1/16") eşit veya daha büyük |
B31.3 Tablo 345.7.3 |
|
İzin verilen maksimum gözeneklilik (orta) |
R-2: 3,2 mm çap; 25 mm daire başına maksimum 6 (AWS D1.6) |
Bireysel yuvarlak göstergeler < 5 mm kabul edilebilir |
AWS D1.6 Tablo 6.11 |
|
İzin verilen maksimum cüruf uzunluğu |
Maksimum uzunluk 12 mm veya 1/3T hangisi daha azsa (R-2) |
Doğrusal gösterge uzunluğu %100 DAC'de 1,5 mm'ye eşit veya daha büyük |
AWS D1.6; B31.3 Tablo 345.7.3 |
|
Bitişik göstergeler arasındaki boşluk |
R-2: Maksimum gösterge çapının 2 katı veya ona eşit |
Doğrusal: 3× uzunluğa eşit veya daha büyük; yuvarlatılmış: 1× çapa eşit veya daha büyük. |
AWS D1.6; ASME B31.3 |
|
Yüzeye-bağlı gösterge |
Undercut, root concavity: rejectable if >0,8 mm (B31.3) |
Undercut depth measurable; >0,5 mm işaretli |
ASME B31.3 UW-35 |
|
IQI / referans gerekli |
Evet - IQI hassasiyeti minimum 2-2T |
Evet SDH referans bloğundan - DAC eğrisi |
ASME V T-252; T-574.2.1 |
|
Personel yeterliliği |
SNT-TC-1A veya ASNT-Central başına Seviye II RT |
SNT-TC-1A veya ASNT-Central başına Seviye II UT |
ASME Bölüm V QP-1 |
"Hiçbir Yöntem Evrensel Olarak Daha Sıkı Değil" İlkesi
RT tarafından reddedilebilen bir endikasyon, UT tarafından reddedilemeyebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Örneğin, uzun ama çok ince (0,1 mm genişlikte) füzyon-eksik-bir dikiş, güçlü bir reflektör olarak UT A-taramasında açıkça görülebilir (çünkü büyük bir akustik empedans değişikliği sunar), ancak radyografide görünmez (çünkü sıfıra yakın genişliğe projeksiyon yapar). Bunun tersine, ince gözeneklerden oluşan bir küme, RT'de orta düzey bir gösterge olarak kaydedilebilir ancak her gözenek, o derinlikteki UT ışın kesitinden ayrı ayrı daha küçük olduğundan %20 UT araştırma eşiğinin altına düşebilir. Kritik-hizmet kodlarının genellikle aynı kaynak için HER İKİ yöntemi de gerektirmesinin nedeni budur: Her biri diğerinin kaçırdığını yakalar.
Paslanmaz Çelik Kaynaklı Montaj Tedarikçinizden Neler Talep Etmelisiniz?

Paslanmaz çelikten üretilmiş boru, bağlantı parçaları veya kapların herhangi bir tedarikçisi, isteğe bağlı bir ekstra olarak değil, standart tedarik belgeleri olarak - aşağıdaki beş belgeyi sağlamalıdır: (1) Tam kaynak tanımlamasını içeren Radyografik veya UT muayene raporları, (2) Muayene görevlileri için ASNT/NAS 410 veya SNT-TC-1A Seviye II veya III personel yeterlilik sertifikaları, (3) UT için RT veya DAC eğrisi kayıtları için IQI hassasiyet kayıtları, (4) Değirmen Test Raporları (MTR) tüm ana metaller ve dolgu telleri için, (5) WPS (Kaynak Prosedürü Şartnamesi) ve PQR (Prosedür Yeterlilik Kaydı) referansları.
|
Belge |
Neyi Kanıtlıyor |
Standart Referans |
Kabul Edilebilir Format |
|
RT veya UT Muayene Raporu |
Her kaynak ayrı ayrı incelendi; sonuçlar belgelendi |
ASME B31.3 Para. 341/345; ASME V Madde. 2/5 |
PDF + denetçinin imzasını içeren basılı kopya |
|
Personel Kalifikasyonu (UT/RT) |
Sınav görevlileri, kullanılan yöntem açısından ASNT Seviye II sertifikasına sahiptir |
ASME Bölüm V QP-1; SNT-TC-1A; ASNT-Merkezi QDA |
Sertifika fotokopisi; sertifika numarası doğrulanabilir |
|
IQI / DAC Referans Kayıtları |
RT/UT sistemi gerekli hassasiyete ulaştı (2-2T veya DAC eğrisi) |
ASME V T-252; T-574.2.1 |
İnceleme raporu ekinde yer almaktadır |
|
Baz Metal MTR |
Malzeme kimyası ve mekanik özellikler sipariş spesifikasyonuna uygundur |
ASTM A240/A403; TR 10204 3.1 |
Isı numarası eşleşen montaj damgası ile değirmen sertifikası |
|
Dolgu Teli MTR / Sertifika |
Paslanmaz kalitesine uygun dolgu teli kimyası |
AWS A5.4/A5.9; AWS D1.6 |
Değirmen sertifikası veya dolgu tedarikçisinden C of C |
|
WPS (Kaynak Prosedürü Şartnamesi) |
Kullanılan kaynak prosedürü nitelikli ve onaylanmıştır |
ASME IX; AWS D1.6; ISO 15614-1 |
Raporda referans verilen revizyon numarasına sahip WPS belgesi |
|
PQR (Prosedür Yeterlilik Kaydı) |
WPS, ASME IX gereksinimlerine göre test edilmiştir |
ASME IX; AWS D1.6 |
WPS numarası çapraz-referansını içeren PQR belgesi |
|
Kaynak Haritası / İzometrik Çizim |
Montajdaki her kaynağın konumu tanımlanır |
Proje spesifikasyonu (genellikle ASME B31.3 Ek H) |
RT/UT raporuyla eşleşen kaynak numaralarını içeren PDF çizimi |
Uyumlu bir RT veya UT raporu yalnızca "kaynak numarası 7 - KABUL EDİLDİ" değildir. ASME Bölüm V ve B31.3 uyarınca, minimum olarak şunları içermelidir: bileşen tanımlaması, kaynak tanımlaması (kaynak haritasıyla eşleşen), kullanılan muayene yöntemi ve standart (revizyon tarihi dahil), kullanılan ekipman (X-ışını makine modeli/seri, UT alet modeli/seri), kullanılan teknik (enerji, film tipi veya UT prob frekansı ve açısı), IQI veya DAC referans sonuçları, tüm reddedilebilir göstergelerin konumu ve boyutu (varsa), sonuç (belirtilen kriterlere göre kabul/ret), ad ve ASNT Sınav görevlisinin Seviye II yeterlilik numarası, sınav tarihi ve sınav görevlisinin işvereni.
JN Alloy, her fabrikasyon kaynak siparişinde yukarıdakilerin tümünü standart olarak sağlar. Raporlar gönderilmeden önce Kalite Kontrol Müdürümüz (ASNT UT Seviye III / RT Seviye II) tarafından incelenir. Talep üzerine üçüncü-taraf denetimleri (SGS, Bureau Veritas, Lloyd's Register) ayarlanabilir.
Sıkça Sorulan Sorular
S: RT, UT'nin tespit edebildiği tüm kaynak kusurlarını tespit edebilir mi?
C: Hayır. RT ve UT, farklı hata türlerini farklı güvenilirlikle tespit eder. RT hacimsel kusurlar (gözeneklilik, cüruf kalıntıları) konusunda üstündür ve kalıcı bir görüntü üretir. UT düzlemsel kusurlara (çatlaklar, füzyon eksikliği, katmanlı yırtıklar) karşı üstündür ve boyutsal derinlik bilgisi sağlar. Kritik hizmetlerde her iki yöntem de diğerinin evrensel ikamesi değildir. ASME B31.3, API 650 ve ISO 15156'nın sıklıkla aynı kaynak sistemi için her iki yöntemi de belirtmesinin nedeni budur.
S: Hangi yöntem daha pahalıdır - RT mi yoksa UT mu?
C: Geleneksel RT, film/dijital dedektör maliyetleri ve radyasyon güvenliği protokolü gereksinimleri nedeniyle kaynak bağlantısı başına geleneksel UT'ye göre genellikle %20-40 daha pahalıdır. Ancak RT, UT'nin tamamen kopyalayamayacağı kalıcı bir görüntü kaydı sağlar. Phased Array UT (PAUT), maliyet açısından dijital RT ile karşılaştırılabilir ancak düzlemsel kusurlar ve dijital olarak arşivlenmiş bir C-tarama kaydı için üstün algılama yeteneği sağlar. Çoğu paslanmaz çelik boru imalat projesi için inceleme maliyeti, toplam imalat maliyetinin %2–5'idir -, hizmetteki kaynak arızasının maliyetiyle karşılaştırıldığında küçük bir yatırımdır.
S: Paslanmaz çelik kaynak RT'si için IQI hassasiyet gereksinimi nedir?
C: ASME Bölüm V Madde 2 ve AWS D1.6 uyarınca gerekli minimum IQI hassasiyeti %2-2T'dir (burada T, nominal kaynak kalınlığıdır). 10 mm kalınlığındaki bir kaynak için: 2-2T IQI'nin radyografide görülebilmesi için 0,20 mm çapında tel (veya eşdeğer bir delik) gerekir. 20 mm kalınlığındaki bir kaynak için: 0,40 mm tel. IQI görünmüyorsa, radyografi ne gösterirse göstersin reddedilir. Nükleer ve kritik hizmet için genellikle 1-1T hassasiyeti belirtilir.
S: UT kaynak muayenesinde DAC eğrisi nedir?
C: Mesafe-Genlik Düzeltme (DAC) eğrisi, incelenen bileşenle aynı malzeme ve kalınlığa sahip bir referans bloğundaki farklı mesafelerdeki referans reflektörlerin (yan-delinmiş delikler veya düz-düz tabanlı delikler) taranmasıyla oluşturulan bir kalibrasyon eğrisidir. DAC eğrisi, UT sinyal genliğini (tam ekran yüksekliğinin yüzdesi olarak) reflektör mesafesine göre çizer. Tüm inceleme göstergeleri bu eğriyle karşılaştırılır: %20 DAC'nin üzerindeki sinyaller araştırma gerektirir; %100 DAC'deki (veya B31.3'te %50'nin üzerindeki) sinyaller reddedilebilir. DAC eğrisi UT denetçisinin kalibrasyon standardıdır ve inceleme raporunda belgelenmelidir.
S: Paslanmaz çelik kaynaklarında ergime eksikliğini tespit etmek için UT veya RT daha mı güvenilir?
C: UT, paslanmaz çelik kaynaklarında füzyon eksikliğini (LOF) tespit etmede RT'ye göre çok daha güvenilirdir. LOF, kaynak dikişi ile ana metal veya önceki geçiş - arasındaki düzlemsel bir kusurdur - çatlak-benzeri bir ayrılmadır - ve UT ışınına büyük bir akustik empedans değişikliği sunar. RT'de LOF genellikle X-ışını ışınına paralel olarak yönlendirilir (kök geçişte) ve tamamen görünmez olabilir. Bu nedenle, ASME B31.3 ve en kritik-hizmet spesifikasyonları, özellikle RT'nin kaçırabileceği LOF'yi yakalamak için, RT'ye ek olarak (veya onun yerine) kök geçişin UT'sini gerektirir. LOF, ostenitik paslanmaz çelik proses borularında Gerilimli Korozyon Çatlağının en yaygın başlatıcısıdır.
S: "ASME Bölüm V" ne anlama geliyor ve neden her kaynak muayenesi spesifikasyonunda yer alıyor?
C: ASME Bölüm V ("Tahribatsız Muayene"), kod kaplarında ve borularda kullanılan tüm hacimsel ve yüzey muayene yöntemleri için zorunlu gereklilikleri tanımlayan ASME Kazan ve Basınçlı Kaplar Kodunun hacmidir. Madde 2, RT'yi (radyografik test), Madde 5, UT'yi (ultrasonik test), Madde 6, sıvı penetrant testini (PT), Madde 7, manyetik parçacık testini (MT) ve Madde 4, Faz Dizilimi UT'yi (PAUT) kapsar. Bir proje spesifikasyonunda "ASME Bölüm V'e göre inceleme" dendiğinde bu zorunlu gereklilikler çağrılıyor demektir. Tüm JN Alaşımlı kaynak incelemeleri minimum standart olarak ASME Bölüm V'e uygundur.
S: PAUT, kod uyumluluğu açısından RT'nin yerini alabilir mi?
C: Çoğu durumda, evet - PAUT, PAUT prosedürünün mühendis tarafından doğrulanması ve onaylanması koşuluyla, ASME B31.3, B31.1 ve ASME Bölüm VIII uygulamalarında alın kaynağı muayenesi için geleneksel RT'ye alternatif olarak ASME Bölüm V Madde 4 tarafından kabul edilir. API 582 (Petrol ve Gaz için Kaynak Muayenesi) ve ISO 13588:2019, PAUT'u açıkça RT'ye eşdeğer olarak kabul eder. Bunun tek istisnası belirli nükleer Kod Sınıf 1 ve Sınıf 2 kaynaklarıdır; bunlar, geçerli kod durumu açıkça onaylanmadıkça hala geleneksel RT'yi zorunlu kılabilir. Daima proje mühendisiyle teyit edin.
S: Bir RT veya UT raporu reddedilebilir belirtiler gösteriyorsa ne yapmalıyım?
C: Üç adım: (1) Kaynağı kabul etmeyin. (2) Bulguyu onaylamak için ikinci bir kalifiye Seviye II kontrol pilotu tarafından-yeniden inceleme talep edin. (3) Onaylanırsa, imalatçı aşağıdakilerden birini yapmalıdır: (a) kusurlu kaynak bölümünü kesip yeniden-kaynaklamalı, ardından yeniden-incelemeli; veya (b) göstergenin mühendisin onayına göre kabul edilebilir sınırlar içinde olduğunu göstermek için bir Onarım/Kaynakçı Performans Kalifikasyon analizi sunun. Çatlak belirtisi olan hiçbir kaynak onarılmamalıdır - çatlaklar her zaman taşlama/kesme yoluyla giderilmeli ve{10}}yeniden kaynak yapılmalıdır. JN Alloy,{12}}müşteri bildiriminden önce rapor edilen tüm reddedilebilir belirtileri dahili olarak yeniden inceler; Müşteriler teslimatta reddedilebilir bir gösterge karşısında asla şaşırmazlar.

